آموزش تشخیص کابل شارژ فیک از اصل

یکی از نیازمندی‌های کاربران گوشی‌های هوشمند، شارژر و کابل شارژ است. با این که بیشتر گوشی‌های هوشمند دارای شارژر هستند، اما زمانی که خراب شوند، تهیه یک کابل اصلی و شناخت آن‌ها از کابل فیک به یک مشکل بزرگ تبدیل می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با نشانه‌های کابل اصلی و روش تشخیص کابل شارژ فیک از اصل آشنا کنیم؛ با ما در این مقاله همراه باشید.

خطرات استفاده از شارژر فیک

شارژرهای گوشی موبایل یک وظیفه مهم برعهده دارند و آن هم تامین برق موردنیاز گوشی شما است. این کار مدار شارژ را فعال می‌کند که فرایند تجدید ظرفیت باتری خالی شده را انجام خواهد داد. به همین علت شارژرهای گوشی به درستی، آداپتور نامیده می‌شوند. وظیفه آداپتورها شارژ کردن دستگاه شما نیست؛ در حقیقت آن‌ها برای تبدیل برق DC به میزانی تولید شده‌اند که گوشی یا تبلت شما بتواند تحمل کند.

این امکان وجود دارد که آداپتورهای برق همانند سیم‌های ساده‌ای به نظر برسند که جریان را به تلفن شما منتقل می‌کنند، اما این روند چندان کار ساده‌ای نیست. قطعه‌های مختلفی درون آداپتور وجود دارند. اجزای مختلف موجود در شارژر می‌توانند از گوشی در برابر نوسان‌های برق محافظت کنند و مصرف انرژی را به حداقل ممکن برسانند. برخی از شارژرها به گونه‌ای دستگاه را روشن می‌کنند که شما فکر می‌کنید گوشی در حال شارژ مجدد است، اما در ادامه متوجه خواهید شد که گوشی اصلا مجددا شارژ نشده است.

باتری گوشی تنها بخشی از دستگاه نیست که در خطر قرار دارد. تلاش کاربران برای خرید کابل‌های ارزان قیمت می‌تواند در درازمدت هزینه‌های بیشتری را برایشان به ارمغان آورد. به عنوان مثال، کاربران اپل نباید دنبال خرید کابل‌های ارزان قیمت باشند. زمانی فاجعه مشخص شد که از میان ۴۰۰ کابل شارژ خریداری شده از فروشگاه‌های مختلف، تعداد ۳۹۷ عدد در تست ایمنی اولیه شکست خوردند.

 

برخی از شارژرهای ارزان قیمت ممکن است استانداردهای نظارتی خاص را رعایت نکنند؛ آن‌ها امکان دارد حاوی مواد مضری باشند که تهدیدی برای محیط زیست به حساب می‌آیند. شاید باورکردنی نباشد، اما شارژرهای فیک که به صورت پلمپ هم خریداری کنید، امکان دارد معیوب باشند.

۵ روش برای تشخیص کابل شارژ فیک از اصل

اگر بخواهیم از جنبه مثبت نگاه کنیم، احتمالا شارژرهای فیک را در فروشگاه‌های معتبر پیدا نخواهید کرد، اما با این حال، هیچگونه کمبودی در کابل‌های ارزان قیمت در قفسه فروشگاه‌ها وجود ندارد. در این بخش چند نکته وجود دارد که می‌تواند باعث افزایش طول عمر باتری شود.

۱. شارژر اصلی را با خود حمل کنید

شارژر اصلی را با خود حمل کنید - 1

امکان دارد چندین شارژر میکرو یو اس بی در اطراف خود داشته باشید، اما ارزش استفاده از شارژر اصلی را ندارد. توصیه می‌کنیم شارژر اصلی را با خود درون کیف کاری خود قرار دهید تا بتوانید زمانی که خارج از محیط خانه هستید، در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید؛ این ساده‌ترین کاری است که می‌توانید بدون نیاز به یادگیری روش‌های شناسایی شارژرهای اصلی با هدف پیشگیری از بروز مشکل باتری استفاده کنید. البته تا زمانی که بتوانید شارژر اصلی خود را در شرایط مناسب و به صورت سالم نگه‌داری کنید.

۲. ورودی و خروجی را بررسی کنید

آداپتور برقی که به همراه تلفن شما ارائه می‌شود، مقدار ولتاژ مناسب و بهینه برای دستگاه را فراهم خواهد کرد. در صورتی که به دنبال شارژر دوم هستید، ابتدا مطئن شوید که میزان ولتاژ ورودی و خروجی با شارژر اصلی تطبیق داشته باشد.

به آداپتور خود نگاه کنید تا سطح ورودی ۱۰۰-۲۴۰ ولت را مشاهده کنید. متصل کردن آن به پریز یا منبع قوی‌تر از این محدوده ایده‌آل می‌تواند باعث خرابی‌های مختلف شود. در ادامه باید به دنبال میزان خروجی باشید. در صورتی که باتری دستگاه برای شارژ کامل به ۴.۲ ولت نیاز دارد، نیازمند آداپتوری خواهید بود که بتواند این میزان را پشتیبانی کند. شارژرهایی که حدود ۳ ولت خروجی دارند، نمی‌توانند باتری ۴.۲ ولت را شارژ کنند و به همین علت است که شارژر ۱۰ سال قبل، نمی‌تواند دستگاه‌های جدید را شارژ کند.

در ادامه کار باید میزان آمپر را مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از شارژرهای گوشی‌های هوشمند خروجی ۱ آمپر را ارائه می‌کنند. شما باید این مسئله را هنگام خرید شارژر برای گوشی خود، مدنظر قرار دهید. بسیاری از تبلت‌ها و گوشی‌های جدید دارای آداپتور برق ۲ آمپر هستند.

۳. دنبال تاییدیه‌های شارژر باشید

برخی تاییدیه‌ها همانند CE، تعهد سازنده را به رعایت استانداردهای نظارتی یک منطقه خاص نشان می‌دهد. تاییدیه RoHS نشان می‌دهد که یک محصول دارای مواد خطرناک خاصی است؛ این مورد تضمین می‌کند که یک محصول نه تنها کمتر به دستگاه آسیب می‌زند، بلکه می‌تواند به شخص شما، خانه و محیط زیست هم آسیب برساند.

در صورتی که گوشی آیفون در اختیار دارید، به دنبال لوگوی Made for iPod باشید. این برنامه مجوز اپل برای شرکت‌هایی است که تجهیزات جانبی را برای محصولاتش توسعه می‌دهد.

 

۴. محصولات را با نسخه اصلی مقایسه کنید

محصولات را با نسخه اصلی مقایسه کنید

شما می‌توانید هنگام خرید شارژر، محصول موردنظر را در کنار شارژر اصلی خود قرار دهید و مقایسه کنید. برخی از شارژرهای فیک می‌توانند با دلیل کیفیت بالای تولید، نظر کاربران را جلب کنند، چرا که با همان نام تجاری و تاییدیه‌ها ارائه می‌شوند، اما همه نکات و ویژگی‌های شارژر اصلی را ارائه نمی‌کنند.

وزن دو شارژر را با یکدیگر مقایسه کنید. شما می‌توانید روی آن‌ها ضربه بزنید تا نوع صدا را هم بشنوید و تفاوت‌ها را احساس کنید. در صورتی که شارژر رسمی را با یک شارژر شخص ثالث مقایسه کنید، این مراحل لازم نیست، اما اگر احساس می‌کنید امکان دارد شارژر تقلبی خریداری کرده باشید، انجام این مراحل ضروری خواهد بود.

۵. به تمیز بودن و میزان رنگ نوشته‌ها دقت کنید

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید شارژرهای فیک را از شارژرهای اصلی شناسایی کنید، دقت کافی به نوشته‌ها است. معمولا شارژرهای اصلی از یک فونت خاص استفاده می‌کنند و نوشته‌ها به رنگ مشکی یا پررنگ نخواهد بود. همچنین نوشته‌ها برجسته هستند؛ یعنی زمانی که انگشت خود را روی نوشته‌ها بکشید، برجستگی نوشته‌ها را احساس خواهید کرد.

شخصا با توجه زیاد به نوشته‌ها و کیفیت چاپ روی شارژر، اصلی یا فیک بودن شارژر را تشخیص می‌دهم. از طرف دیگر، کیفیت پایه‌های دو شاخه می‌تواند فیک بودن یا اصلی بودن را نشان دهد. معمولا پایه‌های دو شاخه شارژرهای اصلی، اندکی مورب هستند و اگر پایه‌های یک شارژر، صاف بودند، قطعا فیک بوده و توصیه می‌کنیم از خرید آن خودداری کنید.

چگونه می‌توانید متوجه ایمن بودن شارژر شوید؟

در صورتی که برای خرید یک شارژر جدید عجله دارید و می‌خواهید بدانید که چه نکاتی را باید هنگام خرید رعایت کنید، توصیه می‌کنیم موارد زیر را مدنظر قرار دهید.

۱. استفاده از یک شارژر اصلی

استفاده از یک شارژر اصلی

لازم نیست به صورت مستقیم به شارژرهای رسمی تولیدشده توسط تولیدکننده گوشی هوشمند خود اعتماد کنید. با این وجود، داشتن یک شارژر اصلی برای دستگاه ضروری است. البته ممکن است شما فریب بخورید و خرید اشتباه را انجام دهید، اما فقط یک اشتباه ساده در تصمیم‌گیری می‌تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد. هر اندازه ارزان بودن شارژر می‌تواند وسوسه‌کننده باشد، اما باید مطمئن شوید که با دستگاه شما سازگار است.

در صورتی مطمئن نیستید، کافی است به بسته‌بندی محصول نگاه کنید. اطلاعات درج شده روی محصول به شما نشان می‌دهد که آیا از دستگاه پشتیبانی می‌کند یا خیر. استفاده از آداپتور با ولتاژ خیلی زیاد یا کم می‌تواند آسیب‌های غیرقابل جبرانی به گوشی هوشمند وارد کند. گاهی وقت‌ها همین اشتباه کافی است تا مشکلات مختلف در عملکرد گوشی ایجاد شود یا طول عمر دستگاه به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

انواع کابل شارژ و شارژر اصل برای گوشی هوشمند را از فروشگاه دی‌جی‌لند بخرید: خرید لوازم جانبی گوشی

۲. استعلام گرفتن اصالت بسته‌بندی محصول

چگونه شما می‌توانید بررسی کنید که آیا آداپتور باکیفیت را برای گوشی هوشمند خود خریداری کرده‌اید؟ فقط ببینید شارژر با چه چیزی عرضه می‌شود. در حقیقت خرید کالاهای فیک می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه شود، اما نباید محصول را بدون بسته‌بندی مناسب خریداری کرد. شاید این مورد توسط شما نادیده گرفته شود، اما باید محصولی خریداری کنید که بسته‌بندی مناسب داشته باشد.

۳. به علائم کنترل کیفیت اکتفا نکنید

یکی دیگر از مشکلاتی که برای کاربران اتفاق خواهد افتاد و می‌تواند باعث دلسردی آن‌ها نسبت به شارژرهای درون بسته‌بندی‌های مختلف شود، بدون تردید نشان‌های مربوط به کنترل کیفیت است. نشان‌هایی که حکایت از تولید محصول بر اساس مقررات ایمنی دارد. شاید این موارد و نشانه‌های مربوط به کنترل کیفیت فریبنده باشد، اما لازم است بدانید که معمولا نمی‌توانند دلیل محکمی درباره تولید باکیفیت محصولات باشند.

برخی از تولیدکنندگان با روش‌های مختلف اقدام به جعل نمادهای ذکرشده روی بسته‌بندی‌هایی خواهند کرد که در تیراژهای بالا چاپ می‌شوند. محصولاتی که بدین ترتیب تولید و عرضه شوند، قاتل سلامت گوشی شما خواهند بود. شاید در ابتدا متوجه مشکلاتی که برای سلامت دستگاه ایجاد خواهند کرد، نباشید، اما قطعا در طولانی مدت خواهید دید که چه بلایی روی باتری و سایر بخش‌ها آورده‌اید.

۴. بررسی سلامت پایه‌های شارژر

از مهم‌ترین مواردی که باید زمان خرید شارژر مدنظر قرار دهید، مشاهده طول پین‌ها است. در صورتی که پایه‌های شارژر خیلی بلند باشند یا همسان نباشند، می‌توانند نشانه‌ای از فیک بودن باشند. همچنین این کوتاه و بلند بودن می‌تواند مانع از شارژر صحیح محصول باشد. پین‌های دوشاخه مات هستند و رنگ‌های ساده دارند؛ یعنی معمولا آن‌ها را با پوشش سیاه یا سفید  در کنار فلز نقره‌ای یا گاهی طلایی خواهیم دید.

از دیگر مواردی که باید در این رابطه مدنظر قرار دهید، عدم وجود هرگونه خراشیدگی است؛ این مسئله اهمیت زیادی دارد و می‌تواند نشانه‌ای از خرابی یا فیک بودن محصول باشد.

۵. بررسی وزن محصول برای تشخیص کابل شارژ فیک از اصل

بررسی وزن محصول

شارژرهای تقلبی را می‌توان به سادگی و از روی وزن هم شناخت. کالای فیک از جنس‌های نامرغوب تولید شده‌اند و حتی ممکن است برخی قطعه‌های مهم را هم درون خود نداشته باشند. بنابراین وزن را باید به عنوان یکی از نشانه‌های شارژر فیک شناسایی کرد.

شارژرهای اصلی نسبت به همتایان تقلبی خود وزن بیشتری دارند؛ بنابراین شما به سادگی با نگه داشتن هر دو شارژر اصلی و فیک در دو دست خود می‌توانید سبک یا سنگین بودن وزن را متوجه شوید. در صورتی که نسبت به سنگین یا سبک بودن وزن شارژرهایی که در دست دارید، مطمئن نیستید از یک ترازو استفاده کنید. گاهی وقت‌ها به حدی شارژرهای فیک تولید به ظاهر باکیفیت دارند که ممکن است در تشخیص دچار اشتباه شویم، اما ترازو فریب نخواهد خورد.

۶. بررسی کامل شارژر برای یافتن مشکلات تولید

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید از آن در خرید شارژر اصلی استفاده کنید، بررسی مشکلات و باگ‌هایی است که زمان تولید از سوی تولیدکنندگان داده شده است. گاهی وقت‌ها یک نقص در تولید محصول باعث می‌شود به سادگی بتوان شارژر اصلی را از فیک تشخیص داد. به عنوان مثال، فرض کنید کابل سالم را در اختیار دارید، اما ناگهان به خرابی بخشی از سیم آن شک می‌کنید؛ بله، شما هم اکنون شارژر فیک را در اختیار دارید و نباید آن را خریداری کنید.

معمولا توجه به جزئیات در محصولاتی که به تازگی خریداری کرده‌اید، می‌تواند به شما در تشخیص کابل شارژ فیک از اصل یا شارژر تقلبی از اصل کمک کند. از دیگر روش‌های تشخیص شارژر باید به طول آن اشاره کرد. معمولا طول کابل اصلی گوشی‌های آیفون، فقط یک متر بوده و این در حالی است که سایر شارژرها در متراژ مختلف تولید شده‌اند.

۷. خشک بودن شارژر و کابل شارژ

شما باید دقت کنید که شارژر خریداری شده از سوی شما، سالم و خشک باشد. گاهی وقت‌ها متوجه مقداری خیسی رنگ روی شارژر خواهید شد که این مسئله نشان از کیفیت پایین محصول در زمان تولید دارد. البته این مسئله بسیار نادر است، اما بالاخره در بازار انواع و اقسام جنس‌ها و محصولات برای خرید کاربران در دسترس قرار دارد و گفتن این روش شناسایی شارژر اصلی از فیک خالی از لطف نیست. توصیه می‌کنیم که هیچگونه شارژر خیس را به هر علت، خریداری نکنید و از مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آورید.

سخن آخر

خرید شارژر اصلی یا به عبارت دیگر، تشخیص شارژر اصلی از فیک کار سختی نیست، اما باید نکات مهمی را مدنظر قرار دهید. در این مقاله سعی شد بهترین روش‌هایی که کاربران می‌توانند در تشخیص کابل شارژ فیک از اصل هنگام خرید کالا در نظر بگیرند، ارائه شود تا دیگر شاهد خرید اشتباه از سوی کاربران نباشیم.

در صورتی که شما هم تجربه خرید شارژر اصلی یا شارژر فیک را دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما و سایر کاربران اشتراک‌گذاری کنید تا بدین ترتیب، احتمال خرید کالای فیک از سوی همه ما به صفر برسد. فراموش نکنید که استفاده از کالای اصلی همواره ارزشمند است، چرا که کالای فیک شاید ارزان باشد، اما در طولانی مدت هزینه‌های بیشتری را بر دوش کاربران خواهد آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید